بلاگ

پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان

پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان

روانشناسی و درک علل پشت پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان

نوجوانی یک دوره دگرگونی است که با تغییرات جسمی، عاطفی و روانی قابل توجه شناخته می‌شود. یکی از الگوهای رفتاری رایجی که در این دوران مشاهده می‌شود، پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان است. این مقاله به جنبه‌های روان‌شناختی زیربنای این رفتار می‌پردازد و دلایلی را بررسی می‌کند که چرا نوجوانان در دوران نوجوانی دست به پنهان‌کاری و فریب می‌زنند. با به دست آوردن بینش در مورد این عوامل، ما می توانیم درک بهتری را از این موضوع در خود ایجاد کنیم. و نوجوانانی که این مرحله پیچیده رشدی را پشت سر می‌گذارند بهتر حمایت کنیم.

هویت یابی

نوجوانی دوره مهمی برای خودشناسی و شکل‌گیری هویت است. نوجوانان نیاز به کشف جنبه های مختلف خود از جمله ارزش ها، باورها و علایق خود دارند. برای انجام این کار، آنها ممکن است در فعالیت هایی شرکت کنند یا رفتارهایی را انجام دهند که از الگوهای قبلی آنها فاصله دارد. پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان در مورد این اکتشافات به عنوان یک رفتار مراقبت از خود در برابر درگیری احتمالی با بزرگترهای مورد اعتماد (معتبر یا محبوب) و یا پیشگیری از قضاوت دیگران، بویژه همسالان آن‌ها است.

خودمختاری و استقلال

همانطور که نوجوانان برای خودمختاری و استقلال تلاش می کنند، آنها به دنبال ایجاد مرزها و جدا کردن هویت خود از خانواده‌شان هستند. پنهان کردن اطلاعات یا درگیر شدن در رفتارهای فریبنده می تواند به عنوان ابزاری برای اعمال کنترل بر زندگی آنها و انتخاب مستقل بدون دخالت یا قضاوت دیگران باشد.

نفوذ همتایان

در دوران نوجوانی، تأثیر همسالان به طورقابل توجهی افزایش می‌یابد. نوجوانان ممکن است احساس کنند مجبور به انجام رفتارها یا فعالیت‌هایی هستند که مورد دقبول همسالانشان است و از نظر اجتماعی مقبول است، حتی اگر این رفتارها با انتظارات والدین یا دیگر شخصیت‌های معتبر در تضاد باشد. پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان به آنها اجازه می دهد تا حس تعلق را در گروه همسالان خود حفظ کنند و در عین حال از عواقب بالقوه والدین یا مراقبان اجتناب کنند.

ترس از قضاوت و مجازات

نوجوانان ممکن است بخاطر پیش‌بینی ناپذیری واکنش والدین، معلمان، یا دیگر بزرگسالان از قضاوت، عدم تایید یا تنبیه بترسند. پنهان کردن اطلاعات یا دروغ گفتن ممکن است تلاشی برای جلوگیری از عواقب منفی یا قضاوت باشد. آنها ممکن است این اقدامات را راهی برای محافظت از خود در برابر انتقاد یا انضباط بالقوه درک کنند.

حریم خصوصی و فضای شخصی

نوجوانی زمانی است که افراد به طور فزاینده ای به حریم خصوصی و فضای شخصی تمایل دارند. آنها ممکن است بخواهند جنبه های خاصی از زندگی یا افکار خود را به دور از نظارت دیگران حفظ کنند. پنهان کاری و دروغگویی را می توان وسیله ای برای حفظ مرزها و حفظ حس فردیت و آزادی شخصی دانست.

به چالش کشیدن قدرت

نوجوانی با تمایل طبیعی به آزمایش محدودیت ها و به چالش کشیدن قدرت مشخص می شود. درگیر شدن در پنهانکاری و فریب می‌تواند راهی برای نوجوانان باشد تا مرزها را دور بزنند و با پیامدهای رفتار‌ها و انتخاب‌های خود، بدون مواجهه با عواقب فوری روبرو شوند. این آزمایش به آنها اجازه می‌دهد تا در مورد خود، ارزش های خود و دنیای اطراف خود بیاموزند.

تنظیم عاطفی

نوجوانان اغلب با احساسات شدید دست و پنجه نرم می کنند و ممکن است با مدیریت و ابراز صحیح هیجانات خود چالش زیادی داشته باشند. پنهان کردن یا دروغ گفتن در مورد احساسات می تواند یک مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از آسیب پذیری یا ناراحتی باشد. آنها ممکن است برای محافظت از خود در برابر قضاوت بالقوه یا طرد شدن،احساس فشار کنند تا چهره ای از قدرت یا بی تفاوتی ارائه دهند.

ضعف ارتباطات

در برخی موارد، پنهان کاری و فریب ممکن است به دلیل اختلال در ارتباط بین نوجوانان و والدین یا مراقبان آنها ایجاد شود. اگر احساس می‌کنند شنیده نشده یا اشتباه متوجه می‌شوند، ممکن است به پنهان کردن اطلاعات یا دروغ گفتن به عنوان راهی برای حفظ حس کنترل یا اجتناب از درگیری‌های احتمالی متوسل شوند.

حمایت از نوجوانان

درک عوامل روانشناختی پشت پنهان کاری و فریب نوجوانان می تواند ما را در ارائه حمایت و راهنمایی موثر از نوجوانان در این دوره از رشد راهنمایی کند.

ارتباطات باز و بدون قضاوت

محیطی از ارتباطات باز و بدون قضاوت ایجاد کنید که در آن نوجوانان از بحث درباره افکار، احساسات و نگرانی های خود احساس امنیت کنند. آنها را تشویق کنید تا بدون ترس از قضاوت یا مجازات شدید، صادقانه و آشکارا ابراز نظر کنند.

ایجاد اعتماد

با نشان دادن ثبات (پیش‌بینی پذیری)، قابلیت اطمینان و احترام در تعاملات خود با نوجوانان، پایه و اساس اعتماد را تقویت کنید. اعتماد برای آنها بسیار مهم است تا احساس راحتی کنند و تجربیات و نگرانی های خود را بدون توسل به پنهان کاری یا فریب به اشتراک بگذارند.

تشویق استقلال سالم

از نوجوانان در تلاش برای خودمختاری و استقلال با اجازه دادن به آنها برای تصمیم گیری و مسئولیت اقدامات خود در محدوده های معقول حمایت کنید. این به آن‌ها قدرت می‌دهد تا در انتخاب‌های خود آشکارا و مسئولانه حرکت کنند و نیاز به رازداری یا فریب در آنها کاهش یابد.

هوش هیجانی و مقررات

مهارت‌های هوش هیجانی و تنظیم را به نوجوانان آموزش دهید و به آنها کمک کنید تا احساسات خود را به روش‌های سالم درک کرده و ابراز کنند. آنها را تشویق کنید تا در صورت نیاز به دنبال حمایت باشند و ابزارهایی برای مدیریت استرس، اضطراب و سایر احساسات چالش برانگیز در اختیارشان بگذارید.

مرزها و پیامدها

انتظارات و مرزهای روشنی را ایجاد کنید و در عین حال در مورد پیامدهای بالقوه اقدامات آنها نیز بحث کنید. این به نوجوانان کمک می کند تا اهمیت صداقت و شفافیت و همچنین خطرات احتمالی مرتبط با پنهان کاری یا فریب را درک کنند.

الگوبرداری نقش مثبت

ارتباطات باز و صادقانه، صداقت و مسئولیت پذیری را در تعاملات خود الگو کنید. نوجوانان با مشاهده رفتار بزرگسالان در اطراف خود یاد می گیرند و الگوبرداری مثبت می تواند به طور قابل توجهی بر انتخاب ها و نگرش های آنها تأثیر بگذارد.

به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید

اگر نگرانی در مورد پنهان کاری یا فریب همچنان ادامه دارد یا تشدید می شود، به دنبال حمایت حرفه ای از درمانگران، مشاوران یا روانشناسان با تجربه در رشد نوجوان باشید. آنها می توانند راهنمایی ها و استراتژی های بیشتری برای رسیدگی به چالش های خاص ارائه دهند.

 

نتیجه:
پنهان کاری و دروغگویی در نوجوانان می تواند ناشی از عوامل روانشناختی مختلفی باشد که با رشد هویت، استقلال، ترس از قضاوت، حریم خصوصی و اشکال در ارتباطات مرتبط است. درک این علل زیربنایی به ما امکان می دهد با همدلی، حمایت و استراتژی های موثر به موضوع نزدیک شویم. با تقویت ارتباطات باز، اعتماد، خودمختاری سالم، تنظیم عاطفی و الگوبرداری مثبت، می‌توانیم محیطی ایجاد کنیم که نوجوانان را تشویق کند تا این مرحله حساس از زندگی خود را با صداقت و اصالت طی کنند. بیایید پیچیدگی های دوران نوجوانی را در بپذیریم و نوجوانان را به سمت ارتباطات سالم و معنادار هدایت کنیم، تا آنها به بزرگسالانی با اعتماد به نفس و مسئولیت پذیر تبدیل می شوند.

زهره پوراسدی ، روانشناس نوجوان و جوان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.