بلاگ

مراحل نوجوانی : درک چالش‌های منحصر به فرد و ویژگی های برجسته

مراحل نوجوانی

نوجوانی که اغلب به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین دوره‌های رشدی شناخته می‌شود با دگرگونی‌های زیادی در ابعاد مختلف زندگی نوجوان همراه است. روانشناسان مراحل مختلفی را در دوران نوجوانی شناسایی کرده‌اند که هر کدام با ویژگی ها و چالش های متمایز مشخص می شوند. در این نوشته، دوره‌های مختلف نوجوانی را بررسی می‌کنیم و ویژگی‌های برجسته و چالش‌های مرتبط با مراحل نوجوانی را در هر مرحله مورد بحث قرار می‌دهیم.

نوجوانی اولیه (سنین ۱۴-۱۰)

نوجوانی اولیه آغاز سفر در سال‌های نوجوانی است. این مرحله با رشد بدنی سریع و شروع بلوغ مشخص می‌شود. ویژگی های برجسته عبارتند از:

الف) تغییرات فیزیکی

نوجوانان جهش‌های رشدی قابل توجه، تغییرات هورمونی و شروع تغییرات جنسی اولیه و ثانویه را تجربه می‌کنند. این تغییرات فیزیکی می تواند برای نوجوان طاقت فرسا باشد و ممکن است منجر به نگرانی از تصویر بدن و خودآگاهی شود.

ب) شکل گیری هویت

نوجوانان در دوره اولیه در فرآیند کشف هویت خود هستند و سعی در ایجاد شکل‌دهی و شناخت خود «Self» در کنار احساس استقلال و فردیت دارند. آنها ممکن است نقش‌های مختلف را امتحان کنند، تمایل به تجربه‌های مختلف داشته باشند و در گروه‌های همسالان مختلف قرار بگیرند تا بتوانند خود واقعی‌شان را پیدا کنند، چراکه به دنبال یافتن جایی هستند که به آن تعلق داشته باشند و هویت خود را در آن بیابند.

ج) رشد شناختی

تفکر در این مرحله از نوجوانی انتزاعی تر و پیچیده تر از دوره قبل می‌شود. با این حال، نوجوانان در مرحله اولیه ممکن است تصمیم گیری‌های هیجانی و همراه با تکانشگری داشته باشند زیرا هنوز در حال توسعه توانایی‌های شناختی خود هستند.

چالش‌ها

نوجوانان در مرحله اولیه با چالش‌هایی مانند فشار همسالان، افزایش انتظارات تحصیلی و مبارزه برای تعادل استقلال و نیاز به راهنمایی والدین مواجه هستند.
وجود این چالش‌ها در کنار تمایل به استقلال از والدین، خانواده را با مشکلات مختلفی برای راهنمایی و همراهی نوجوان همراه می‌کند. به همین دلیل است که هر نوجوانی در جریان عبور از مراحل رشدی مختلف نیاز به کمک از یک متخصص روانشناسی نوجوان دارد تا بتواند نوجوان را راهنمایی کند. و در عین حال تمایل به استقلال طلبی آنها از خانواده را در نظر بگیرد.

برای مطالعه بیشتر در این مورد کلیک کنید: «چرا هر نوجوانی به یک روانشناس نیاز دارد؟»

 


میانه ی نوجوانی (سنین ۱۷-۱۵)

اواسط نوجوانی نشان دهنده دوره رشد مداوم و تثبیت هویت است. ویژگی های برجسته این دوره از نوجوانی عبارتند از:

الف) عواطف شدید

تجارب عاطفی در این مرحله شدیدتر و پرنوسان‌تر است. همچنین نوجوانان ممکن است با نوسانات خلقی، افزایش حساسیت و کنجکاوی و تمایل به روابط عاشقانه دست و پنجه نرم کنند.

ب) روابط با همسالان

گروه همسالان نقش بسزایی در زندگی نوجوانان در دوره میانی دارند. پذیرش اجتماعی، انطباق، و توسعه دوستی های نزدیک اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

ج) فکر کردن به آینده

نوجوانان در دوره میانی شروع به تفکر بیشتر در مورد اهداف و آرزوهای آینده خود می‌کنند. آنها شروع به کشف مسیرهای شغلی بالقوه و تصمیم گیری در مورد مسیر تحصیلی خود می‌کنند.

چالش‌ها

نوجوانان در دوره میانی با چالش‌هایی مانند سردرگمی هویت، فشار همسالان بر تصمیم‌گیری، فشارهای تحصیلی و چالش‌های روابط عاشقانه روبرو هستند.

 


اواخر نوجوانی (سنین ۲۱-۱۸)

اواخر نوجوانی مرحله گذار از نوجوانی به جوانی است. این مرحله با رشد بیشتر و به عهده گرفتن مسئولیت‌های بزرگسالی شناخته می‌شود. ویژگی های برجسته این دوره از نوجوانی عبارتند از:

الف) ادغام هویت

نوجوانان در این مرحله شروع به ایجاد حس پایدارتر و منسجم تری از خود «Self» می‌کنند. آنها ارزش‌ها، باورها و تجارب زندگی خود را با هم ادغام می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا به احساس هویت قوی تر و روشن‌تری برسند.

ب) خودمختاری و استقلال

در سال‌های آخر نوجوانی، نوجوانان برای افزایش استقلال از خانواده خود تلاش می‌کنند و به دنبال تثبیت خود به عنوان افراد خودمختار هستند. آنها تصمیمات مهم زندگی مانند ادامه تحصیلات عالی یا ورود به نیروی کار را در این مرحله می‌گیرند.

ج) بلوغ عاطفی و شناختی

تنظیم هیجانی و توانایی های استدلال در این مرحله همچنان در حال رشد است و نوجوانان را قادر می سازد تا انتخاب های آگاهانه‌تری داشته باشند و مسئولیت‌هایی را بر عهده بگیرند.

چالش‌ها

اواخر نوجوانی با چالش‌هایی مانند فشار برای تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی، سازگاری با افزایش مسئولیت‌ها، استقلال مالی، و ورود به تحصیلات عالی یا بازار کار همراه است.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.